KOMPONENTY

NASTAVENÍ POSEDU

Chcete si vylepšit Vaše stávající jízdní kolo a nebo toužíte po zakázkové stavbě? Zde najdete nabídku pouze těch nejkvalitnější komponentů od značek, které každý rok přicházejí s novinkami a každý den posouvají svět cyklistiky na další úroveň. Od základních řad až po nekompromisní úroveň zde vždy najdete po čem toužíte

PRO ZAČÁTEK

Pokud nebudete mít správně nastavený posed, tak ani sebelepší a vychytanější kolo Vám nezajistí ten pravý požitek z jízdy Profesionálové a amatérští cyklisté, kteří to myslí s cyklistikou Vážně, využívají služeb tzv. BG Fitu, kde Vám v laboratorních podmínkách nastaví Váš posed přímo dle vašich proporcí. Samozřejmě takové nastavení něco stojí. My se podíváme na tu levnější verzi v pohodlí domova. Nebudete muset tak utratit celkem zásadní peníze aby jste předešli bolesti svalů, kloubů, vazů a nemuseli jste řešit zbytečné urologické problémy. 

HRUBÁ VÝŠKA

Budeme vycházet z předpokladu, že máte správně vybrané jízdní kolo. Tím myslíme zejména velikost rámu vůči Vaší výšce. První záležitostí, která nás tedy čeká je nastavení hrubé výšky Vašeho sedla. První námi více doporučovanou technikou je nastavení výšky sedla dle Vaší kyčelní kosti. Jednoduše přistoupíte co nejblíže k jízdnímu kolu a míru vytažení sedla nastavíme dle Vaší kyčelní kosti na Vašem boku. Druhou možností, která je více náchylná k zásadní nepřesnosti je nastavení dle délky Vaší ruky. Přistoupíme ke kolu a svým podpaždím se opřeme o sedlo. Poté ruku napneme směrem ke klikám. Při správném nastavení by měl být nehet našeho ukazováčku přesně ve středu klik. Nezapomeňte na samotné sedlo, které musí být vždy ve vodorovné poloze a pro začátek našeho nastavení budou ližiny uchycenné ve středu své délky.

ZVLÁDNEME TO PŘESNĚJI

Hrubé nastavení jsme zvládli, takže můžeme přejít již k přesnějšímu nastavení. Usedneme na jízdní kolo, do osy pedálu umístíme patu a prošlápneme dozadu, kdy svoje šlápnutí ukončíme v nejnižším bodě šlápnutí. Noha by měla být zcela narovnána, avšak měla by vytvářet tlak do pedálů. Tlak by měl být podobný Vašemu tlaku na chodidlo při Vaší chůzi. Rozhodně si dávejte pozor aby Vás propnutí nohy a tlak do pedálu mírně nezvedl ze sedla.

PRO PERFEKCIONISTY

Pro většinu cyklistů zmíněné dva první body stačí, ale pro nás je to málo. Pokud již máme přesněji nastavenou výšku, začneme pracovat s umístěním sedla. K tomuto nastavení dáme kliky vodorovně se zemí a zkontrolujeme umístění vrcholu kolene vůči ose pedálů. K tomuto měření nám ideálně poslouží kus provázku s uvázaným závažím na jeho konci. Toto závaží spustíme od vrcholu kolene. Při ideálním nastavení bude provázek se závažím protínat osou pedálu nebo bude lehce před ní. Pokud je vrchol kolene za osou pedálu posuneme sedlo dopředu a znova přeměříme. Opakujeme dokud to není správně. Pokud máme toto nastavené můžeme udělat ještě jednu kontrolu. Při prošlápnutí do nejnižšího bodu při již zacvaknutých nohou do spd by mělo být prohnutí nohy mezi 25 až 30 stupni.

SPRÁVNÉ SEDLO

Největším problémem zakoupených kol jsou sedla, která na ně umístil jejich výrobce. Bohužel chce ušetřit na místě, které Vám dokáže jízdu na kole opravdu zdárně zničit. Důležité je znát šířku vaší pánve. Při trochu snahy si při sezení nahmatáte část pánve, která se přímo dotýká plochy (budete cítit jakoby takové výrustky), na které sedíte a změříte šířku. Nejčastější je šířka okolo 143mm, pro kterou se dělá i většina sedel. Pokud máte širší hledejte sedla o šířce 155mm. Dále musíte dávat pozor na tvar sedla. Sedla se vyrábějí buď rovná či prohnutá. Oboje verze jsou dostupné i ve verzi se speciálním kanálkem. Pro sportovní až závodněji založené jezdce doporučujeme sedla rovná a s kanálkem. U těchto jezdců lze předpokládat větší naklonění se k řídítkům a tím i větší tlak na stydkou kost. Kanálek tento tlak rozmělní a zároveň umožní průtok krve. Prohnutá sedla bez kanálku jsou ideální pro více rekreační jezdce, kteří budou při jízdě více narovnání takže tlak bude veden hlavně na oblast pánve, kde jste si nahmataly hlavní sedací partie. Zcela univerzální sedla, která jsou prohnutá a kanálkem jsou určená pro univerzální sportovní jezdce. Ideálně se hodí na horská kola, kde se posed mění a přizpůsobuje dle profilu tratě. Pokud správně zvolíte posed a sedlo, mělo by být při šlapání vaše pozadí neustále ve vodorovné poloze.

SEDLEM TO NEKONČÍ

Nejen správně nastavený posed Vám zaručí pohodlí. Pro správný pocit si musíme dát pozor i na nastavení Vašich kufrů na spodku Vašich treter. Kufry by měli být vždy upevněné uprostřed vyznačeného pole. Chodidlo by mělo jít přesně rovnoběžně s klikou. Kloub Vašeho palce by měl být vždy nad osou a přesně uprostřed. Samozřejmě nesmíme zapomenout na řídítka. Nastavení představce a řídítek začíná být již celkem individuální a to jak na silničním tak horském kole. Nastavení se liší zejména dle tipu jezdce. Ať už jste spurter nebo vrchař, cross-country jezdec nebo endurista, vždy by jste měli najít pohodlný posed při dlouhé rovinaté jízdě. Indikátorem špatného nastavení představce a řídítek je bolest mezi lopatkami, bolest v zápěstí a zadní části Vašeho krku. Ideální je mít sebou při prvních jízdách nářadí a posed si vyladit přímo v akci.